SKU: FH-107195-018
No reviews yet Write a Review
Availability: Usually leaves the warehouse in 2 weeks or less.
Measurements:
35.50"w x 33.00"d x 27.00"h
Colors: Riviera Cognac
Materials: Top Grain Leather, Pine Plywood, Solid Pine
Weight: 88.18 lb
Arm Height from Floor: 27.00"
Arm Height from Seat: 9.00"
Arm Length: 14.00"
Arm Width: 4.50"
Clearance from Floor: 2.00"
Seat Back Height: 9.00"
Seat Depth: 23.50"
Seat Height: 18.00"
Seat Width (Back): 13.00"
Seat Width (Front): 33.00"
Chair Arm Option: With Arm
Cleaning Code: X (vacuum Or Light Brush, No Cleaning Products)
Filling in Body: 100% Polyurethane Foam
Filling in Seat: 50% Polyurethane Foam, 50% Fiber
Frame Construction Joinery: Corner-block reinforced
Seat Construction: S-Spring
Seating Capacity: 1
Swivel: Yes
***Four Hands products may require assembly. White Glove Delivery is recommended for large items.
This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!
Four Hands Mila Swivel Chair - Riviera Cognac (Closeout)
SKU: FH-107195-018
Measurements:
35.50"w x 33.00"d x 27.00"h
Colors: Riviera Cognac
Weight: 88.18 lb
Arm Height from Floor: 27.00"
Arm Height from Seat: 9.00"
Arm Length: 14.00"
Arm Width: 4.50"
Clearance from Floor: 2.00"
Seat Back Height: 9.00"
Seat Depth: 23.50"
Seat Height: 18.00"
Seat Width (Back): 13.00"
Seat Width (Front): 33.00"
Chair Arm Option: With Arm
Seat Construction: S-Spring
Seating Capacity: 1
Swivel: Yes
Interior HomeScapes 727 Miami Circle Atlanta, Georgia 30324 888.285.3211
www.interiorhomescapes.com
Description
Arm Height from Floor: 27.00"
Arm Height from Seat: 9.00"
Arm Length: 14.00"
Arm Width: 4.50"
Clearance from Floor: 2.00"
Seat Back Height: 9.00"
Seat Depth: 23.50"
Seat Height: 18.00"
Seat Width (Back): 13.00"
Seat Width (Front): 33.00"