SKU: FH-235183-004
No reviews yet Write a Review
Availability: Usually leaves the warehouse in 2 weeks or less.
Measurements:
20.75"w x 25.50"d x 34.50"h
Colors: Alcala Nickel, Burnt Oak
Materials: 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Oak, 100% Polyester
Fabric: Performance
Weight: 19.84 lb
Clearance from Floor: 14.00"
Distance between Legs (Front to Back): 23.50"
Distance between Legs (Side to Side): 17.75"
Overall Depth: 25.59"
Overall Height: 34.45"
Overall Width: 20.87"
Seat Back Height: 13.98"
Seat Depth: 18.90"
Seat Height: 20.47"
Seat Width (Back): 18.00"
Seat Width (Front): 20.87"
Chair Arm Option: Armless
Cleaning Code: S (solvent-Based)
Dining Chair Type: Side
Filling in Body: 93% Polyurethane Foam Pad, 7% Polyester Fiber Batting
Frame Construction Joinery: Corner-block reinforced
Frame Construction Joinery: Mortise and Tenon
Frame Construction Joinery: Nails
Seat Construction: Webbing
Seating Capacity: 1
***Four Hands products may require assembly. White Glove Delivery is recommended for large items.
This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!
Four Hands Abida Dining Chair
SKU: FH-235183-004
Measurements:
20.75"w x 25.50"d x 34.50"h
Fabric: Performance
Weight: 19.84 lb
Clearance from Floor: 14.00"
Overall Depth: 25.59"
Overall Height: 34.45"
Overall Width: 20.87"
Seat Back Height: 13.98"
Seat Depth: 18.90"
Seat Height: 20.47"
Seat Width (Back): 18.00"
Seat Width (Front): 20.87"
Chair Arm Option: Armless
Dining Chair Type: Side
Seat Construction: Webbing
Seating Capacity: 1
Interior HomeScapes 727 Miami Circle Atlanta, Georgia 30324 888.285.3211
www.interiorhomescapes.com
Description
Clearance from Floor: 14.00"
Overall Depth: 25.59"
Overall Height: 34.45"
Overall Width: 20.87"
Seat Back Height: 13.98"
Seat Depth: 18.90"
Seat Height: 20.47"
Seat Width (Back): 18.00"
Seat Width (Front): 20.87"